Pudła klapowe to najbardziej klasyczny i popularny typ opakowań z tektury falistej. Ich nazwa wywodzi się z konstrukcji opartej na klapach zamykających pudło od góry i dołu. Dużą ich zaletą jest łatwość składania oraz możliwość produkcji na automatach wycinających bez konieczności inwestowania w kosztowne narzędzia wycinające, tzw. wykrojniki. Klapy po złożeniu mogą łączyć się w połowie szerokości pudła lub nakładać się całkowicie bądź częściowo. Zazwyczaj kartony klapowe produkujemy jako klejone. Przy wymaganej zwiększonej wytrzymałości stosowane jest także zszywanie metalowymi zszywkami lub klejone i zszywane.

Kartony klapowe typu Fefco 200

Karton ma tylko dolne klapy łączące się w połowie szerokości. Ten typ opakowania kartonowego stosowany jest do pakowania produktów bądź mniejszych opakowań jednostkowych takich jak wytłaczanki do jajek, pudełka na buty, kartoniki na napoje i inne. Mogą także być stosowane razem z pokrywami o różnej konstrukcji – klejone, zszywane czy fasonowe do ręcznego złożenia bez konieczności stosowania kleju, taśmy klejącej czy zszywek.

karton klapowy fefco 200

Kartony klapowe typu Fefco 201

Karton ma klapy dolne i górne łączące się w połowie szerokości. Jest to najczęściej stosowana konstrukcja (tzw. typu amerykańskiego) charakteryzująca się łatwością składania i zamykania i dużą dostępnością na rynku maszyn do automatycznego zaklejania taśmą klejącą czy zszywkami stalowymi. Dzięki możliwości zastosowania różnych rodzajów tektury falistej mogą pełnić funkcję opakowań do transportu pojedynczego (np. przesyłki kurierskie) jak i masowego poprzez układanie warstw opakowań na paletach.

karton klapowy fefco 201

Kartony klapowe typu Fefco 203

Karton ma klapy dolne i górne całkowicie nakładające się. Zastosowanie tego rodzaju klap zapewnia znacząco zwiększoną odporność na samoistne otwarcie opakowania pod wpływem ciężaru zawartości oraz dzięki większej ilości warstw tektury dużo lepiej chronią produkt przed uszkodzeniami od dołu i góry.

karton klapowy fefco 203